461137-B21 HP 1TB 3.5" LFF 3G Dual Port SAS 7.2K RPM Hot Plug Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 461137-B21
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 1TB
- SAS
- 3Gb/s
- Dual Port
- Hot-Plug
- 3.5-Inches LFF
- Tray Attached
- Retail Part #: 461137-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 1TB |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Data Transfer Rate: | 3Gb/sec |
| Type: | Hot-swap |
| Generation: | SAS |
| Device Supported: | Server |
| Ports: | Dual Port |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial-Attached SCSI |
| Rotational Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.6 lb |
| Height: | 4.63 in |
| Depth: | 9 in |
| Width: | 7 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Operating Temperature: | 95 °F |
Compatibility | ||
| ProLiant DL1000 | ProLiant DL320s | |
| ProLiant DL120 Gen6 | ProLiant DL370 Gen6 | |
| ProLiant DL160 G5/G5p/G6 | ProLiant DL380 Gen6/Gen7 | |
| ProLiant DL160se Gen6 | ProLiant DL385 Gen5p/Gen6/Gen7 | |
| ProLiant DL165 G5/G5p/G6/G7 | ProLiant ML150 Gen5/Gen6 | |
| ProLiant DL170h Gen6 | ProLiant ML310 Gen5p | |
| ProLiant DL180 Gen5/Gen6 | ProLiant ML330 Gen6 | |
| ProLiant DL185 Gen5 | ProLiant ML350 Gen5/Gen6 | |
| ProLiant DL320 Gen6 | ProLiant ML370 Gen6 | |